Android KTX

Merhaba arkadaşlar

Bu yazıda Google tarafından, 5 Şubat 2018 tarihinde yayınlanan Android KTX hakkında bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum. Android KTX, Kotlin kodunu daha özlü, deyimsel ve kolay bir şekilde yazmayı sağlayan bir dizi uzantıdır.

Kotlin programlama dili Java’dan daha özlü ve daha güvenli kod yazmayı sağlamak için geliştirildi. Android Developer birimi bu dilin kolaylığını ve potansiyelini gördüğü için 17 Mayıs 2017 tarihinde, Android uygulamaları geliştirmek için Kotlin’i resmi programlama dili olarak duyurdu. Google firması bu dile olan güvenini Android KTX eklentisi ile bir kez daha geliştiricilere göstermeye çalışmıştır.

Android KTX kaynak kodları GitHub üzerinde paylaşılan ve Android için kullanılan bir uzantıdır. Kotlin dilini kullanan bu eklenti Kotlin’den daha özlü kod yazılmasını sağlamak için geliştirilmiştir. Bu sayede geliştiricilerin daha hızlı kod yazmaları hedeflenmektedir.

Android KTX ile Yazılan Örnek Kodlar

Android KTX’in daha doğal ve özlü bir Kotlin kodu yazmanıza nasıl yardımcı olabileceğine dair bazı örnekler aşağıdaki gibidir:

String to Uri

Uri.parse(uriString) olarak çağırdığımız bu metodu Android KTX ile daha pratik bir şekilde çağırabiliriz. Burada String sınıfına bir uzantı eklenerek kodun daha sade olması sağlanmıştır.

SharedPreferences

SharedPreferences, veri depolamada yaygın olarak kullanılmaktadır. Dikkate edilirse, Android KTX ile yazılan kod, Kotlin’e nazaran daha kısa ve okunması daha kolaydır

Action on View onPreDraw

onPreDraw metodu bir eylemi tetiklemek için kullanılır. Android KTX olmadan bu metot kullanıldığında daha fazla kod yazmak zorunda kalırız.

Yukarıda verilen örnek kodlarda olduğu gibi Android KTX’in kodlarınızı kısaltacak daha birçok kullanım alanı bulunmaktadır. Bunun için GitHub’ta bulunan şu linki ziyaret edebilirsiniz.

Android KTX Kullanımı

Android bir uygulamada, Android KTX uzantısını kullanmak için projenizin build.gradle dosyasına aşağıda verilen satırı eklemeniz yeterlidir.

repositories
{
    google()
}

dependencies{
    // Android KTX için eklenmesi gereken satır
    implementation'androidx.core:core-ktx:0.1'
    ...
}

 

Bu satırı ekledikten sonra projenizi senkronize edip uzantıların projenize dahil edilmesini sağlayabilirsiniz. Geliştirilme aşamasında olan Android KTX ile uygulama geliştirirken yenilikleri takip etmenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca bu uzantı için kullanılan paket isimleri androidx ile başlamaktadır.

NOT: Android KTX uzantısı geliştirildikçe, Android Destek Kütüphanesine dahil edilecektir.