IoT-Ignite ile Uçtan Uca IoT Programlama Kitabı

Internet of Things yani Nesnelerin İnterneti kavramı uzun zamandan beri dikkatleri üstüne çeken bir kavram olmayı başarmıştır. Özellikle son birkaç senede Cisco, Microsoft, Amazon ve daha birçok teknoloji firması IoT uygulamaları geliştirmek için bulut tabanlı sistemler geliştirmeye başladı. Ülkemizde ise bu alanda öncü olan firmaların başında ARDICH firması gelmektedir. Cisco firmasının bu alanda lisansladığı Fog Computing veya eski adıyla Edge Computing yaklaşımı, Cisco tarafından lisanslanmadan çok önceleri ARDICH firması bu yaklaşımı IoT uygulamaları için kullanmaya başlamıştı. Böylesi bir çalışma ülkemiz açısından gurur vericidir. Bununla beraber ARDICH firması IoT tabanlı uygulamalar geliştirmek için IoT-Ignite sistemini geliştirdi. 

Uğur GELİŞKEN  ile birlikte ARDICH firmasının geliştirdiği IoT-Ignite  platformu hakkında ücretsiz bir ebook hazırladık. ARDICH firması bu platform ile Internet of Things yani Nesnelerin İnterneti projelerinin kolay bir şekilde geliştirilmesini ve ticari olarak dağıtımının yapılmasını hedeflemektedir. IoT-Ignite ile IoT uygulamaları geliştirmek için Android yüklü telefonlar ile gelen sensörler kullanılmaktadır. Böylece maaliyetlerin düşürülmesi sağlanmaktadır. Ayrıca Cisco firmasının Fog Computing olarak lisansladığı Edge Computing işlemi ki bu yöntemde Cloud hizmetleri ağın kenarına kadar uzatmaktadır. Bunun en büyük avantajı son kullanıcılara yakın ve geniş coğrafi alana yayılan IoT uygulamaları geliştirmeyi sağlamasıdır.  Cisco firması bu gibi çalışmalara başlamadan önce ARDICH firması IoT-Ignite ile Fog Computing işlemlerini yapmaya başlamıştı. 

Kitap IoT-Ignite üzerine olsa bile IoT hakkında birçok temel kavram hakkında bilgi vermekte ve ülkemizin ilk ve tek disiplinli konu anlatımına sahip olan IoT kitabı olmaktadır. Özellikle IoT kavramı ve aşağıda verilen kavramlar hakkında ayırıcı bilgiler verilmektedir:
 
1-Machine to Machine (M2M)
2-Industrial Internet of Things (IIoT)
3-Web of Things (WoT)
4-Internet of Everything(IoE)
5-Industry 4.0
 
Sizlere bilgi vermesi açısından kitabın index kısmını sizlerle paylaşmak istiyorum. Hazırladığımız bu çalışmayı inceleyebilirseniz  daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. 
 
Hazırladığımız kaynak kitap linki: 
Bölüm 1 ve Bölüm 4 genel olarak IoT hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler ve bu alanda yeni olanlara hitap eden içerikler ile donatılmıştır.