PHP Kurulumu

PHP ile uygulama geliştirebilmek için iki yol bulunmaktadır:

  • Web Hosting: PHP ve MySQL desteği olan web hosting. Bu yöntemde domain ve sunucu ücreti olduğundan dolayı maliyetli olmaktadır. Amacınız geliştirdiğiniz siteyi hemen yayınlamak ise bu yöntemi kullanabilirsiniz.

  • Kişisel Bilgisayar: Bu yöntemde herhangi bir ücret ödemeden kendi kişisel bilgisayarınıza PHP ve MySQL kurarak web sitesi geliştirebilirsiniz. Yeni başlayanların bu yolu tercih etmesi daha faydalı olacaktır.

Kurulum işleminde takip edeceğimiz bu yollar hakkında kısaca bilgi verelim.

Web Hosting

Satın aldığınız sunucu PHP desteğine sahipse herhangi bir işleme gerek duymadan uygulama geliştirebilirsiniz. Yapmanız gereken .php uzantılı dosyalar geliştirmek ve ilgili web klasörüne eklemektir. Gerekli tüm yazılımlara sahip olan web sunucunuz işlemleri otomatik olarak gerçekleştirir. PHP desteği olan web sunucularının maliyetleri oldukça uygundur. Bunun temel sebebi PHP’nin tamamen ücretsiz olmasıdır.

Kişisel Bilgisayar

Web ortamında herhangi bir sunucunuz bulunmuyorsa ve PHP gibi bir dile yeni başlayan biriyseniz kişisel bilgisayarınızı kullanmanız en iyi yöntemdir. Burada herhangi bir ücret ödemeden web sayfaları geliştirebilirsiniz.

Bu yöntemde ihtiyacımız olanlar şunlardır:

  • Web sunucu

  • PHP

  • Veritabanı

Genel olarak ihtiyacımız olanlar bunlar olmakla beraber daha belirgin yazılımlar vermek istersek; Web sunucu olarak Apache, Veritabanı olarak MySQL veri tabanını kurabiliriz. PHP’yi indirmek için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

http://php.net/manual/en/install.php

Apache, dünya genelinde yaygın bir şekilde kullanılan açık kaynak, ücretsiz bir web sunucusudur. Resmi ismi Apache HTTP Server olan bu sunucu Apache Software Foundation tarafından geliştirilmiştir. PHP gibi sunucu taraflı dillerde kesinlikle bir sunucuya ihtiyaç vardır. Apache ile geliştirilen PHP tabanlı web siteleri internet üzerinden kolaylıkla yayınlanabilir. Yaklaşık 20 yıl kadar önce yayınlanan bu sunucu oldukça eski ama bir o kadarda güvenilir bir sunucudur.

PHP ile web sayfaları geliştirirken amaç back-end yani sunucu taraflı işlemler yapmak olduğu için bir veri tabanına ihtiyaç vardır. Birçok veritabanı ile çalışabilen PHP için en çok tercih edilen veritabanı MySQL’dir. Altı milyondan fazla sistemde yüklü olan bu veritabanının genel özellikleri şöyledir:

  • Çoklu Thread desteği.

  • Çok kullanıcılı.

  • Hızlı.

  • Güvenilir.

Linux, UNIX, Mac OS X ve Windows ortamlarında ücretsiz olarak kullanılmakla birlikte ticari amaçlı kullanmak isteyenler için ücretli bir lisans seçeneği de mevcuttur.

PHP, Apache ve MySQL programlarını ayrı ayrı kurabileceğiniz gibi Wamp Server gibi kurulum paketli olan seçenekleri de değerlendirebilirsiniz. Bizim tavsiyemiz Wamp Server’ı kurmanızdır. Böylece her programı ayrı ayrı kurmak zorunda kalmazsınız. Bu kurulum paketi Windows işletim sistemi için geliştirilmiştir. WampServer, Apache ve xampp server gibi bir localhost programıdır. Diğer programlardan temel farkı, içerisinde PHP, Apache ve MySQL ile birlikte gelmesidir.

WampServer’ı bilgisayarınıza indirmek için aşağıdaki linki ziyaret ediniz.

http://www.wampserver.com/en/

Linki ziyaret ettiğiniz zaman aşağıdaki kısma geliniz.

Burada 32 ve 64 bitlik kurulum dosyalarını görmekteyiz. Sisteminize uyan dosyayı indiriniz. İndirme işleminden sonra kurulum adımları aşağıdaki gibidir.

Next butonuna tıklayalım.

Sözleşmeyi kabul edip Next diyelim.

Burada wamp isimli bir klasör içine kurulum işlemi yapılacaktır. Varsayılan olarak birincil sürücü olan C sürücüsü seçili olarak gelmektedir. İsterseniz başka bir sürücü seçebilirsiniz. Değişikliklerden sonra Next butonuna tıklayalım.

Bu sayfada masaüstüne uygulama kısayolunu eklemeyi seçtik. Sizde seçebilirsiniz veya Next butonu ile devam edebilirsiniz.

Yapılacak işlemlerin son hali bizlere sunulur. Herhangi bir sorun yok ise Install ile devam edelim.

Kurulum işlemi başlar ve işlem süreci bizlere gösterilir.

Kurulum işleminden sonra yukarıdaki pencere bizleri karşılar. İşlemleri localhost yani yerelde yapacağımız için herhangi bir değişiklik yapmıyor ve Next ile devam ediyoruz.

Finish butonu ile kurulumu tamamlıyoruz. Kurulumdan sonra WampServer hemen başlatılır. Uygulama arka planda çalıştığı için görev çubuğunun sağında bulunan ve uygulama ikonlarını listeleyen alandan çalışıp çalışmadığı kontrol edilebilir.

Yukarıda görüleceği üzere Wamp Server kurulum işlemi başarıyla tamamlanmıştır. Burada uygulama ikonunun yeşil olmasına dikkat ediniz.